Organizatorii tradiţionali ai acestui eveniment, Universitatea "Al.I.Cuza" Iaşi prin Facultatea de Informatică (UAIC-FII), şi Academia Română, prin Institutul de Cercetări în Inteligenţă Artificială (AR-ICIA) Bucureşti şi Institutul de Informatică Teoretică Iaşi (AR-IIT), va invită să participaţi la Conferinţa "Resurse Lingvistice şi Instrumente pentru Prelucrarea Limbii Române". Acest al optulea eveniment din serie se va desfăşura în două sesiuni, 8 - 9 decembrie 2011 şi 26 - 27 aprilie 2012, la sediul Muzeului Naţional al Literaturii Române, B-dul Dacia nr. 12, sector 1, Bucureşti. Participarea la lucrări se poate face şi in regim de videoconferinţă.

În linia evenimentelor din această serie, tematica ce va fi abordată în cadrul conferinţei include următoarele subiecte:

• realizarea de resurse lingvistice românești, textuale ori vorbite, în forma originară ori adnotată;
  • crearea de corpusuri românești reprezentative;
  • realizarea de colecții lexicografice românești în format electronic;
  • tehnologii lingvistice aplicate limbii române și/sau altor limbi (dar cu aplicabilitate pentru limba română);
  • aplicații în care au fost utilizate tehnologii lingvistice pentru limba română;
  • realizări de lingvistică teoretică cu aplicații în tehnologia limbii române;
  • crearea, completarea, adnotarea și utilizarea resurselor și a tezaurelor multilingve în care una din limbi este limba română;
  • alinierea resurselor multilingve de natură diversă, cu accent pe resursele limbii române;
  • aplicații ale resurselor multilingve aliniate în traducerea automată, extragerea de informații, dezambiguizarea sensurilor, web-ul semantic etc.;
  • proiecte de cercetare ce implică dezvoltarea de resurse și instrumente dedicate limbii române.

Organizatori

UAIC Universitatea "Alexandru Ioan Cuza"
Academia Română Academia Română
Muzeul Naţional al Literaturii Române Muzeul Naţional al Literaturii Române